Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Prognóza ČNB: euro za 32 Kč, na dovolenou v zahraničí zapomeňte

14. 05. 2020 15:33:57
Ještě na začátku roku panoval optimismus z vývoje kurzu koruny, která nebývale posilovala. Jakmile však propukla pandemie, zahájila strmý pád. Spolu s korunou tak padl mýtus o tom, že nás vlastní měna v krizi ochrání.

Když Česká národní banka (ČNB) v dubnu 2017 ukončila devizové intervence, které nás stály 2,012 bilionů korun, většina ekonomů očekávala rychlé posílení koruny až k 24 Kč za euro. Tyto prognózy se však oproti očekávání začaly pozvolna plnit až s dvouletým zpožděním. Přesto zavládl v ekonomických kruzích optimismus, že se v predikcích přeci jen zas tak moc nezmýlili. Doposud tak vše vypadalo, že odborní zastánci vlastní nezávislé měny mají podložené argumenty.

Vlastní měna je nástroj, ale i riziko

Zastánci koruny považovali vlastní měnu za další nástroj navíc, který nám pomůže v dobách krize s tlumením ekonomických šoků, jakoby však zapomněli na průběh krize z roku 2009, kdy se česká ekonomika zotavovala ještě dlouho poté, co státy eurozóny již vykazovaly hospodářský růst. Současná situace nám však umožní druhou prověrku koruny v přímém přenosu. Ta by se dala přirovnat k malé rybářské loďce na rozbouřeném moři, vedle které pluje velká letadlová loď, jež ztělesňuje euro. A tuto paralelu dokazují i reálná čísla. Zatímco 17. února 2020 byl kurz 24,795 Kč za euro, o měsíc později 24. března 2020 se propadl na rekordních 27,81 Kč za euro. Od té doby jako ve vlnách osciluje mezi 27 a 28 Kč. Odpůrci eura budou argumentovat tím, že se vůči dolaru propadlo i euro, což je pravda, ale nevědomky tak používají argument sami proti sobě, protože koruna vůči dolaru dlouhodobě kopíruje trend eura, jenže zatímco euro se v rozbouřeném moři současné krize lehce pohupuje, koruna se propadla o řád hlouběji a způsobuje tak spotřebitelům i exportérům mořskou nemoc (Graf 1).

Exportéři by raději stálý kurz

Intervence České národní banky a následující vývoj kurzu nebyly příznivými faktory pro brzké přijetí eura, protože kurz 27 Kč za euro by oslabil kupní sílu našich občanů. Zastánci intervencí tvrdily, že takový kurz podporuje český export, zapomněli ale dodat, že podporuje také levnou pracovní sílu. Česká republika dnes dosahuje zhruba úrovně 90 % HDP průměru EU, zatímco u platů je to jen 30 %. Tento přístup také brání modernizaci naší ekonomiky, jak se to podařilo třeba Estoncům. Pro exportéry však nakonec není tak zásadní, jaký bude kurz při přechodu, jakožto jeho stabilita. Stálý kurz podnikatelům umožní lepší dlouhodobé plánování, díky kterému by jim odpadly nemalé transakční náklady na převod měn a na kurzové zajištění. A jaká měna má nejstálejší kurz vůči euru, ve kterém obchoduje drtivá většina našich firem? Jedině zase euro.

Koruna je drahé pozlátko

Dopad současné krize pro nás bude tvrdý. Ministryně financí Alena Schillerová dnes oznámila, že počítá se schodkem 300 mld. Kč i v roce 2021. Tímto tempem se může lehce stát, že se naše zadlužení začne rapidně přibližovat tolik euroskeptiky kritizovanému jižnímu křídlu eurozóny. Zároveň s tím ČNB 11. května na setkání s analytiky zveřejnila další prognózu kurzového vývoje a ta vůbec není radostná (Graf 2), i přestože její prognózy řadí odborníci spíše mezi ty optimističtější. Podle ní nelze čekat brzké posílení koruny a tak naše kupní síla oproti zemím eurozóny na dlouho výrazně oslabila. Až budete na obědě na Slovensku nadávat, jak se tam kvůli euru zdražilo, vězte, že důvodem zdražení není euro, ale naše koruna. Oběd na Slovensku totiž bude stát pořád 8 €, zatímco pro nás to bude místo únorových 197 Kč květnových 223 Kč.

A pokud si plánujete koupit třeba novou televizi nebo mobil, neotálejte. Nejčernější scénář ČNB v souvislosti s potenciální druhou vlnou koronaviru, totiž počítá s kurzem až 32 Kč za euro (Graf 3) a případnou další intervencí.

Nejenže by pak slovenský oběd stál místo 197 Kč, resp. 223 Kč celých 256 Kč, ale také by to byl horší nominální kurz, než měli Slováci se svojí korunou při vstupu do eurozóny (30,126 Sk za euro), přičemž pamětníci jistě pamatují, že česká koruna bývala o 20 % silnější než slovenská. To už dlouho neplatí. Pokud bychom přepočítávali kurz, dnešní „slovenská koruna“ nás díky euru ve své síle předběhla.

Na pobyt v Tatrách tak raději zapomeňte. A stejně tak se vám výrazně prodraží dovolená i v Chorvatsku nebo Bulharsku. Obě tyto pro nás oblíbené turistické destinace totiž mají měny navázány na euro, které mají v plánu přijmout do tří let. Tamní ceny tak pro nás budou vyšší. Zároveň oslabování koruny významně prodraží cenu samotných zájezdů, protože cestovní kanceláře nakupují své služby v eurech. S naší korunou tak bude nejlepší volbou dovolená na Slapech, zatímco Slováky tyhle problémy minou. V porovnání s nimi zchudneme. Je na čase položit si otázku zda nám taková cena koruny stojí za to. Odpůrci eura často argumentují, že koruna je symbolem naší státnosti, ale hrdí Slováci zůstali Slováky i s eurem.

Autor: Michael Pascal Večeř | čtvrtek 14.5.2020 15:33 | karma článku: 44.27 | přečteno: 43890x

Další články blogera

Michael Pascal Večeř

Čeká nás astronomické zadlužení, které kvůli absenci eura zaplatíme z vlastního

Letošní schodek rozpočtu má přesáhnout 300 mld. Kč, to je pětina příjmů českého rozpočtu. Kde však vláda chce vzít peníze, když ministryně financí odmítá škrty v rozpočtu na rok 2021 a zvyšování daní? A proč to vlastně odmítá?

27.4.2020 v 21:01 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 2273 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Jak COVIDEM lidi ovládnout a ochočit

Když chcete ovládnout lidi, donutit je poslouchat, případně vytřískat z nich peníze, strach funguje nejlíp. COVID-19 budiž toho nejlepším příkladem. Protože to, co se rozjelo kolem jeho testování, nelze nazvat jinak než skandál.

29.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 40.22 | Přečteno: 2641 | Diskuse

Ivo Petrouš

Psychologie obrany proti bolesti, protože myšlení bolí

Některé věci je třeba neustále opakovat, opakovat, opakovat. V tom měl Lenin pravdu. 1) Některé malé děti si myslí, že peníze jsou z bankomatu. 2) Někteří dospělí si myslí, že dotace jsou od politiků EU.

28.5.2020 v 22:33 | Karma článku: 12.15 | Přečteno: 177 | Diskuse

Tomáš Volf

Nezávislost a transparentnost ČNB jsou pryč

Česká národní banka by měla být ze své podstaty nezávislou institucí. Měla by být garantem stabilní cenové hladiny na úrovni svého inflačního cíle. Realita však ukazuje, že tomu tak bohužel není.

28.5.2020 v 11:21 | Karma článku: 12.29 | Přečteno: 349 | Diskuse

Jarmila Dubravská

Občan rukojmí? Prosím, nestrašte mě….

Kdo si dnes bere občany za rukojmí?...obchod uvádí, že zvýšením podílu českých potravin dojde a) ke zdražení potravin, b) omezení nabídky českým zákazníkům......

27.5.2020 v 13:54 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 385 | Diskuse

Richard Neugebauer

Kdyby se trubička přívodu paliva do Toyoty vyráběla u nás ...

Na počátku restriktivních opatření praskla u naší staré Toyoty Yaris trubička přívodu benzínu. V autoservisu to provizorně opravili a teď čekáme, až kontejnerová loď z Asie doveze trubičku ... kdyby se vyráběla u nás ...

27.5.2020 v 9:13 | Karma článku: 19.00 | Přečteno: 748 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 23080

Prezident spolku Euro v Česku. Jedná se o dobrovolnou, nezávislou, neziskovou občanskou iniciativu sdružující příznivce eura k aktivní činnosti vedoucí ke zvýšení všeobecné informovanosti občanů, např. pořádáním besed v obcích.

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...